Menü  Dokumentumok

Dokumentumok, tárgyi emlékek

Frissítés: 2023.09.04.

Talán végre sikerül megvalósítani azt a régóta tervezett elképzelést, a honlap új modulját, hogy bemutassam a gyárról maradt tárgyi emlékeket, dokumentumokat. Ehhez a lökést Varga Jani barátom, volt esztergályos és technológus adta meg azzal, hogy keresi és tudomásomra hozza a megyei napilap, a Petőfi népe digitalizált, és így az Interneten elérhető változatának a gyárra vonatkozó írásait. Ezzel is kezdeném ezt a lapot, és utána – remélhetőleg nem évek múlva – folytatom a régóta nálam lévő egyéb anyagok bemutatásával.

A Petőfi népében a Kismotor bajai gyáráról megjelent cikkek

Az újság 1965. január 19-i számában három mondatban

TM-motorok a fékpadon
címmel hírt adnak arról, hogy a bajai gyárban a TM-motorokat elkészítésük után fékpadon járatják és ellenőrzik. A fényképen László László szerelő és Zórity Péter meós látható.

Az eredeti ide kattintva tekinthető meg.


A lap 1966. január 23-i, vasárnapi számában
A távlatok küszöbén
A megye egyik legjelentősebb ipari üzemévé fejlődik
a Kismotor és Gépgyár Bajai Gyáregysége

címmel részletes leírást olvashatunk a gyáregység termelésének irányításáról, egyes dolgozók továbbtanulásáról, és már a Szegedi úti új telep is említésre kerül. A szövegben név szerint említik Schwartz Vilmos főmérnököt és Zick Márton termelési osztályvezetőt, valamint név nélkül az "üzemvezetőt" - kíváncsi lennék, hogy abban az időben ki töltötte be ezt a beosztást?

A két fénykép egyikén Balogh Tibor igazgatót láthatjuk, míg a másikon Veres Sándort, kezében a korabeli vasúti személykocsikból jól ismert ablakrögzítő fogantyúval, amely a vasúti veretek gyártmánycsoport egyik tétele volt.

A cikk ide kattintva tekinthető meg.


A hírlap 1968. február 14-i számának 3. oldalán
Látogatás az anyavállalatnál
címmel két bekezdésben, három fényképpel illusztrálva bemutatja a Kismotor- és Gépgyár vállalat központját és 1. sz. gyárának azon műhelyeit, melyeknek munkája kapcsolódik a mi gyáregységünkhöz is.

Az eredeti híradás ide kattintva tekinthető meg.


A hírlap 1968. március 20-i számának 3. oldalán
Járműipari bázissá
fejlődik Baja

címmel a vállalati központ fejlesztési főosztályának vezetője, Diófási Sándor ismerteti részletesen a bajai gyáregységgel kapcsolatos fejlesztési terveket. Olyan érdekességet is olvashatunk, hogy célszerűnek tartanák Baján egy gépipari technikum létesítését, a város nagyüzemei műszaki szakembergárdájának biztosítása érdekében.

Az eredeti híradás ide kattintva tekinthető meg.


Júliustól
Ötven KISZ-ista segíti a gyárépítést
címmel az 1968. év június 25-i szám 4. oldalán egy rövid híradás jelent meg arról, hogy a Szegedi úton épülő új üzem építésében KISZ tagok is részt vesznek.

Az eredeti híradás ide kattintva tekinthető meg.


Két nappal később
BAJAI  NAPOK
felcímmel egész oldalas cikk mutatja be Baját. A gyárunkról csupán érintőlegesen esik szó, de láthatjuk a Szegedi úti üzem makettjét, amely a fényképgyűjteményben is megtekinthető.

Az eredeti híradás ide kattintva tekinthető meg.


A július 2-án megjelent szám a címlapon még mindig a Bajai napok különböző rendezvényeivel foglalkozott
Forgatagos vasárnap, csendes hétfő
Jól szórakoztak Baján
címmel. Gyárunkról a szövegben nem esett szó, csupán egy fotón láthatók a vállalat SF típusú dízelmotorjai.

Az eredeti híradás ide kattintva tekinthető meg.


Mintegy 3 héttel később, a július 21-i szám 3. oldalán
Gyárépítő
szakmunkástanulók
címmel a Szegedi úti üzem építéséről olvashatunk részletes tudósítást.

Az eredeti híradás ide kattintva tekinthető meg.


Az újság 1970. április 2-i számának 4. oldalán
Április 12: kommunista vasárnap
Fiatalok —
a szocialista munkaversenyben
Ülést tartott a KISZ megyei bizottsága
című írásban csupán egy tagmondat erejéig említik a gyárunkat, de ha már Varga Jani segédszerkesztő barátunk megtalálta és feljegyezte, akkor ezt a munkáját elismerve itt is közzé teszem.

Az eredeti híradás ide kattintva tekinthető meg.


Az 1971. június 4-i szám címlapján
Nők szalagja
címmel rövid írást lehetett olvasni, valamint fotón is látni a Szegedi úti új üzem OS1 típusú résszűrő szerelő soráról.

Az eredeti híradás ide kattintva tekinthető meg.


Az újság 1972. január 1-jei száma AZ ÓESZTENDŐ KÉPEKBEN összeállításában a Szegedi úti gyár január 22-i átadása kapcsán az 1. sz. képen a hatorsós automatákat láthatták az olvasók.

Az eredeti híradás ide kattintva tekinthető meg.


Az újság 1972. január 15-i számában a Szegedi úti gyár egy évvel korábbi átadása alkalmából a címlapon hozta a hírt a következő címmel:
Zsiguli-alkatrészeket is készítenek
A járműprogram bajai résztvevői

A cikkben fénykép is van: természetesen a gyár egyik legnagyobb szerszámgépéről, egy hatorsós automatáról. A gépet – a leírás szerint – Rácz József kezeli.

A teljes cikk ide kattintva olvasható el.


Az újság 1974. február 5-i számának címlapján
Új termékek, jelentős beruházás
a Kismotor- és Gépgyár bajai üzemében
címmel tudósít gyárunkról. A cikk a Polski szűrők gyártásának beindulásáról szól. A mellékelt két fényképen Vincze Judit galvanizáló és Baróti Endréné laboráns látható.

A teljes cikk ide kattintva olvasható el.


Az 1974. április 23-i, keddi szám szokatlanul nagy terjedelemben, 12 oldalon jelent meg. Fényképekkel bőségesen illusztrálva mutat be két nagy megyei vállalatot: a Kiskunhalasi Építőipari Vállalatot egy teljes oldalon, a Kismotor- és Gépgyár 5. sz. gyárát két oldalon. A honlapot nézegetőknek több fénykép is visszaköszön, köztük a galván sort és Harsányi Istvánt ábrázoló is. Azt is megtudhatjuk, hogy a gyár telefonszáma 1974-ben 454 volt.

Ezt a cikket különösen szívesen ajánlom mindenki figyelmébe, mert áttekinti a gyár szinte teljes történetét, gyártmányait: ide kattintva érhető el.
Második oldal


Az 1974. június 26-i szám 4. oldalán
Négyszemközt az üzemi demokráciáról
címmel olvashatunk riportot. A képen Torgyik Mihály (+ 1997) későbbi művezető még mint lakatos látható munka közben. A cikk arról szól, hogy miért fontos és miben áll az üzemi demokrácia.

A cikk ide kattintva érhető el.


Az 1974. október 6-i, vasárnapi lapszám
TÖBB NAGYÜZEM EGYÜTTMŰKÖDÉSE
a kongresszusi versenyben
címmel közöl riportot. A több nagyüzem alatt azokat a nagyvállalatokat kell érteni, melyeknek gyárunk beszállítója volt; névszerint említve a Rába, a Csepel autógyár, az Ikarusz és a Győri vagongyárat. A két fényképen a harmadikként üzembe állított kétorsós Kummer automatán dolgozó Galla Jánosnét és Mihály Évát láthatjuk, illetve az automatikus eloxáló sor szerelését.

A cikk ide kattintva érhető el.


Az 1975. február 25-i szám szinte teljes terjedelmében a megyei pártértekezlet befejezéséről szól. Gyárunk küldötte, Rácz József esztergályos hozzászólása a harmadik oldalon kapott helyet.

A hozzászólás ide kattintva olvasható el.


Az 1975. október 5-én utcára került lapban
Két és félszeresére növeli termelését
a Kismotor- és Gyépgyár bajai gyáregysége
címmel ismertetik a gyár fejlődését. A két kép közül az egyiken Gayer László látható a hatorsós automata előtt, a másikon az épülő új üzemcsarnok födémszerkezete.

A teljes cikk ide kattintva olvasható el.


Az újság 1975. december 14-i számának egyik írása ugyan nem a Kismotorról szól, de Varga János éles szemmel észrevette a gyár előtt álló, jellegzetes vörös színű köztéri szobor képét. A Művészet rovatban
Újvidéki szobrászházaspár
kiállítása Baján

címmel mutatják be Baranyi Károlyt és feleségét, Markov Zlatát, valamint három alkotásuk fényképét. Közülük az egyik, a Táncolók került a gyár elé, feltehetően 1976-ban. Jó lenne tudni, mi lett az alkotás sorsa...

A cikk ide kattintva olvasható el.


A Petőfi népe 1976. január 17-i számának negyedik oldalán
Kevés szóval, cselekvéssel

címmel Burányi Jánosról ír fényképpel illusztrálva, első sorban pártmunkáját emelve ki.

A teljes cikk ide kattintva olvasható el.

Belső tartalékok
a Kismotor- és Gépgyár
5-ös számú bajai gyáránál
címmel jelent meg egy érdekes cikk az 1976. évi június 9-i szám negyedik oldalán. Az érdekességet az adja, hogy csak a címnek megfelelő dolgokat részletezi anélkül, hogy egyetlen nevet vagy konkrétumot említene. Ha a gyár nevét kihagynánk, akkor bármelyik gazdasági egységre vonatkozhatnának a megállapítások.

Az eszmefuttatás ide kattintva olvasható el.

A Petőfi népe 1977. február 8-i számának címoldalán
Növelik exportjukat az üzemek

címmel két megyei vállalatról írt egy cikkben. A Kecskeméti Baromfifeldolgozó Vállalat mellett a Kismotor bajai gyáregysége került bemutatásra. A ránk vonatkozó képen Kurucz Mózes pántos fékkamrák nyomáspróbáját végzi.

Az írás ide kattintva olvasható el.

Nem akarták kiemelni az esetet, ezért az 1977. február 10-i szám utolsó oldalán mindössze három bekezdéses, egy hasábos szösszenetben olvashattunk egy előző napi eseményről:
Grósz Károly
látogatása Baján
Pártnap
a Kismotor- és Gépgyárban

Az utolsó bekezdésben említett "zsúfolásig megtelt" ebédlői tájékoztatásra - töredelmesen bevallom - nem emlékszem.

A híradás ide kattintva olvasható el.

1978-ban négy alkalommal közöltek tudósítást gyárunkról a megyei lapban.

Először január 4-én, a 4. oldalon
A FELAJÁNLÁSOKAT TETTEK KÖVETTÉK
Helytállt a Béke brigád
címmel, fényképpel illusztrálva, amelyen a brigád tagjai: Fehérváry József, Szűcs Ferenc, Varga János, Fischer Mihályné, Fischer Mihály és Hurton János látható. A szöveges részben Fischer Mihályné bemutatja mind a hét brigádtagot, a képen nem szereplő Dudás Antalt is beleértve.

A teljes cikk ide kattintva olvasható el.


Másodszor november 6-án egyhasábos
Baja–
Minszk
című rövid cikkben Boda József fúrós képviseli a munkásosztályt, Orosházi Sándor üzemvezető, Nincsics Sándor párttitkár és Szedő István műszaki osztályvezető tesz egy-egy kijelentést a Minszkben gyártott MTZ traktorokhoz szállított légfékszerelvényekkel kapcsolatban.

A teljes cikk ide kattintva olvasható el.


A november 30-án megjelent számban az aznap kezdődő  IX. Magyar Békekongresszus három bemutatott küldöttjének egyike Fischer Mihályné: az ő gondalatai ide kattintva olvashatók el.


Karácsony előtt, a december 20-ai számban elég nagy terjedelemben
Modern gépek,
termelékenyebb munka
a Kismotor- és Gépgyár
bajai gyárában
címmel jelent meg riport, tulajdonképpen az előző MTZ-s cikk folytatásának is tekinthető, mivel az egyik képen Kiss István és Czeller László nyomásszabályzó házakat munkál meg. A másik képen látható nyomáspróbázó nők nevét nem közlik.

A teljes cikk ide kattintva olvasható el.


A lap 1979. szeptember 18-i számának negyedik oldalán
SZABÁLYTALAN SZABÁLYOS
„A brigádban lettem újító”
címmel Tósaki Istvánt, a műszaki osztály technológiai csoportjának vezetőjét mutatja be, természetesen fényképpel illusztrálva.

A teljes cikk ide kattintva olvasható el.

Az 1980. június 28-i szám címoldalán
Új automata gépek növelik
a termelékenységet

címmel beszámol a gyár éves munkájáról. Az egyik képen Harangozó Albert látható a CNC eszterga előtt, a másikon Korb Józsefné és Vaitz Jánosné nyomásszabályozókat szerel.

A teljes cikk ide kattintva olvasható el.

Az 1981. március 5-i szám 4. oldalán
T A G G Y Ű L É S   B I R K A P Ö R K Ö L T T E L
Öreg KISZ-es nem vén KISZ-es

címmel mutatja be a gyár KISZ-eseit az MSZMP Bács-Kiskun megyei bizottságának napilapja. A cikkhez három arckép és természetesen az ominózus birkapörkölt elfogyasztásának bemutatása társul.

A teljes cikk ide kattintva olvasható el.

A Petőfi népe 1981. április 15-i számának címoldalán
Hatékony termelés a bajai Kismotor- és Gépgyárban
címmel áttekinti gyárunk termelési és értékesítési viszonyait. A képen Kácsor László látható munka közben.

A teljes cikk ide kattintva olvasható el.

Három hónappal később a július 11-i szám címoldalán – utólag könnyen – szembesülhetünk az újságírás apró bakijaival: talán ugyanaz a gép, talán ugyanaz az alkatrész, talán ugyanaz a dolgozó (de most Juhász Ferenc néven) látható a fényképen négy rövid mondat kíséretében. Ha a talánok egyike sem igaz, az biztos, hogy az előzővel azonos látogatáskor készült a felvétel, és az olvasók tájékoztatására meg is felel.

A híradás ide kattintva tanulmányozható.

Az 1981. szeptember 29-én megjelent lapszám meglehetősen terjedelmes riportot közöl gyárunk egyik aktív, másik akkor már nyugdíjban lévő két dolgozójáról, a két Kapitány Lászlóról, apáról és fiáról. Egy-egy fényképet is közölnek róluk. A második bekezdés éppen egy durva évszám hibával kezdődik, de aki figyelmesen olvasta, könnyen rájött az elírásra.

A teljes cikk ide kattintva olvasható el.

Az 1983. február 9-i szám címoldalán
Megújult a bajai
Kismotor-gyár
termékkínálata
címmel jelent meg tájékoztatás Balogh Tibor igazgató közlése nyomán. Az egyik képen Ács Ferenc és Rettig Vendel pneumatikus kisgépeket, a másik képen Vaitz Jánosné és Zsebi Istvánné Knorr nyomásszabályzókat szerel. Az írás a második oldal alján folytatódik.

A teljes cikk ide kattintva olvasható el.


Az 1983. augusztus 4-i szám rövid fényképes híradásban, de címlapon mutatja be Szabó Károly beállítót.

A híradás ide kattintva tekinthető meg.

Az 1983. augusztus 13-án megjelent számban "Szerszámgépek Bajáról" címmel négy mondatban, fényképpel illusztrálva – melyen Rettig Vendel látható – tudósítják az olvasókat arról, hogy gyárunk több ezer darab MCM-180 típusú kisgépet szállít a belföldi kereskedőknek.

A híradás ide kattintva tekinthető meg.

Az újság 1986. április 3-i számának utolsó oldalán hírt adnak arról, hogy a Kismotor olajszűrőket is gyárt Lada gépkocsikba. A fényképen Tornyai Antalné a szűrőket peremezi.

A hír ide kattintva tekinthető meg.

19 nappal később az 5. oldalon
„BECSÜLETTEL KIHASZNÁLJUK A MUNKAIDŐ MINDEN PERCÉT"
KISZ-esek a bajai Kismotorban
címmel elég terjedelmes híradást olvashatunk. A megjelent képen a TMK Hunyadi László vezette Salvador Allende brigádjának tagjai láthatók, de megemlítik még Párducz Lajos kollektíváját is.

A teljes cikk ide kattintva olvasható el.

A lap 1987. február 23-i számában több képpel, mint szöveggel bemutatják a gyár első CNC esztergáját.

A híradás ide kattintva olvasható el.

Varga János folytatja egyéb célú kutató munkáját a legnagyobb magyar dokumentum-digitalizáló, az Arcanum adatbázisa segítségével, de nem feledkezik meg a gyárunkról sem: ezúton köszönöm neki a fáradozását a magam és az olvasók nevében!

2019.08.25.

Elsőként a Népszabadság 1969. november 13-i számában megjelent cikk arról számol be, hogy befejezés előtt áll a bajai gyáregység új, Szegedi úti telepe.


A Népszava egyik számának utolsó oldalán rövid hírben tudósít a Dózsa György úti telepen 1982-ben történt festőműhelyi tűzesetről, amelyben Simon István munkatársunk életét vesztette. Emlékezetem szerint ez volt az egyetlen baleset a gyárban, amely emberéletet követelt.


A Magyar gazdaság 1991. szeptember 20-ai száma már a hanyatlás időszakáról szól, ekkor már nem gyáregység, hanem leányvállalat voltunk. A híradásban annak okait közli Váradi Lajos igazgató, hogy júliustól miért vezették be az alkalmazottaknál a négynapos munkahetet.


Varga Jani kollégánk folytatta a gyárunkra vonatkozó hírek kutatását az Arcanum adatbázisában. Itt a bajai gyárra vonatkozóan kevésbé részletes dolgokat olvashatunk, esetenként csak a gyár nevét említve, de ha már megtalálta, akkor nem hagyok ki egyet sem az időrendi felsorolásból. (2021. július)


Tablóképek

Kratzer Sanyi tablója
Varga Jani tablója
Lakatos osztály 1960-63
A tablókép Kratzer Sándor tulajdona
Esztergályos osztály 1964-67
A tablókép Varga János tulajdona
Csatai Gyuri tablója
esztergályos-marós osztály 1970-73
Esztergályos osztály 1968-71
A tablókép Csatai György tulajdona
Esztergályos-marós osztály 1970-73
A tablókép Szirovicza Piroska tulajdona
esztergályos osztály
Esztergályos osztály 1972-75
Esztergályos osztály 1971-74
A tablókép Kováts Hajnalka tulajdona
Esztergályos osztály 1972-75
A tablókép Szurok Mária tulajdona


Iparitanuló-szerződés

Kratzer Sándor ipari tanuló szerződése
Kratzer
Sándor
ipari tanuló
szerződése
a Bajai Fémipari
és Javító
Vállalattal
1960-ban
általános lakatos
szakképzésre

Munkaszerződés

Virág György
munkaszerződése
a Kismotor- és Gépgyár
vállalattal automata
esztergályos munkakörre.

Köttetett
1976. június 23-án.

Folytatás
itt olvasható.
Virág György munkaszerződése

Tárgyi emlékek

Nagy örömmel mutatom be a
jobb oldalon látható ritkaságot,
(és egyúttal eltérek attól
a szerkesztési elvtől,
hogy az új dolgokat az időrendi
sorrendnek megfelelően a
végére teszem).

Nagyon kevesen büszkélkedhetnek 30 éves
törzsgárda plakettel;
az itt látható
Horváthné Valkai Anna
tulajdona



Ezeket a relikviákat Péter Antal művezető őrzi meg a jövő számára

KMG asztali zászló
Bajai gyár 1970
50 éves a KMG
50 éves a vállalat
A vállalat kiváló ifjúsági brigádja
Asztali zászló
A bajai 5. sz. gyár
felépítésének emlékére
Szocialista brigád
Szocialista brigád zászló elülső oldal
Szocialista brigádzászló hátulsó oldal
Szocialista brigád zászló

Ezeket a reklámanyagokat Milánkovics József volt raktárvezető bocsátotta rendelkezésemre

nylon szatyor
levélgyufák
nylon szatyor
Amint látható, sem a műanyag szatyron, sem a gyufán nem szerepel a rákospalotai 2. sz. gyár.
Ebből következtethető, hogy az 1980-as évek végén készültek, amikor
ők már kiváltak a Kismotor- és gépgyár vállalatból.

További műanyagszatyrok is előkerültek 2022-ben

pufi_szatyor1pufi_szatyor2
magdi_szatyor2magdi_szatyor20
Varjassy-Kiss Zsuzsanna figyelmessége folytán az édesapja (alias Pufi) hagyatékából előkerült szatyor képét a Kismotor-csoport tagjai is megismerhették Ezt követően Molnár Istvánné öt Kismotoros szatyrot keresett elő, és fényképeit is közzétette a Facebookon. Közülük három eddig még be nem mutatottat teszek itt közzé
magdi_szatyor7magdi_szatyor8
magdi_szatyor5magdi_szatyor6

Ez a legkomolyabb kivitelű, 1985 után készült, mert a 2. gyár már nincs rajta


Tóth László
informatikustól
kapott képek

jelvény
Dózsa szobor

Dr. Tóth László jogász tulajdonában volt,
ma már meg nem állapítható eredetű és célú KMG jelvény
5 éves törzsgárdajelvény
Dózsa György szobra
Mezőfi József KISZ titkártól kapta Tóth László informatikus
5 éves törzsgárdajelvény


Az alábbi elismeréseket Vaskúti György (e honlap szerkesztője) kapta



25 éves törzsgárda plakett
Kiváló munkáért érdemérem


Vezérigazgatói dícsérő oklevél


Kiváló dolgozó oklevél
A fentebbi oklevélből bizonyára száznál jóval többet osztottak ki a gyárunkban.
Közülük az elsőt Varga János küldte el hozzám, ezért mutatom be ezt.



A gépipar kiváló dolgozója
Miniszteri kitüntetés Budai Gábor lakatos részére



30 éves hűségplakett
kiváló dolgozó
Mészáros Lajos – a TMK hegesztője – kitüntetései
30 éves hűséges munkáért emlékplakett
Háromszoros kiváló dolgozó
A kitüntetéseket megőrízte és fényképezte Mészáros Lajosné