Menü  Várnai Zseni szocialista brigád

Várnai Zseni szocialista brigád

A honlap újabb bővülését az indította el, hogy Sárosi József, volt műszaki fejlesztési előadó egy találkozásunk alkalmával megemlítette, hogy nála van a Várnai Zseni nevét viselő szocialista brigád egyik naplója (ő ennek a brigádnak nem volt tagja, de hogy miként került hozzá a dokumentum, annak talán nincs is jelentősége). Ezt kölcsön kapva közkinccsé teszem azokat az eseményeket, amiket említésre érdemesnek tartok.

A sok éven keresztül működő brigádok munkájának dokumentálása több kötetre rúg: a most előkerült példány nem tudjuk hányadik, de az 1984. II. félévtől 1987. december 30-ig tartó időszakot fogja át (vélhetően az utolsó).

A brigád 1970. január 8-án alakult a Számviteli osztály, a Kalkuláció és Pénzügyi csoport dolgozóiból. A gyár ezen területén, és így a brigádban sem volt nagy fluktuáció, amit az bizonyít, hogy 1984-ben a tizenkét főből öten: Bukor Lászlóné, Baksa Jenőné, Gruber Györgyné, Kovács Imréné és Kővári László alapító tagok; Egri Józsefné és Sámán Andrásné 1971-től, Atyánszky Györgyné - akkor még Vukov Klára - 1972-től, Németh Istvánné (Bácskai Ágota) és Szenti Jánosné 1974-től, Horváth Mihályné 1975-től, végül Dorogi Józsefné 1981-től erősítette a csapatot. A brigádvezető Németh Istvánné, helyettese Gruber Györgyné volt. 1971-től kezdődően sorban megszerezték az összes megszerezhető címet és fokozatot; 1978-tól minden évben arany brigádérmet érdemeltek ki, amit 1984-ben a "Vállalat kiváló brigádja" cím elnyerésével koronáztak meg.

Természetesen nem célom a továbbiakban a brigád életét részletesen leírni, csupán a nagyobb horderejű dolgokról teszek említést.
A Várnai Zseni brigád a többihez hasonlóan végezte a munkát: részt vettek a Kommunista műszakokban, a termelés megsegítésében; egyéni munkának el lehetett számolni a gyárban előforduló, nem termeléshez kapcsolódó tevékenységeket: szakszervezet, vöröskereszt, polgárvédelem, SZMK, KST stb. Egyes tagok párt vagy szakszervezeti szemináriumon vettek részt. Kirándulásokat, közös mozi- és színházlátogatást szerveztek, de kétségtelenül a (hal)vacsorák voltak a legnépszerűbbek, ahol a családtagok is jelen voltak; ezeket legtöbbször a gyár Petőfi-szigeti vízitelepén tartották meg.

És most lássuk a konrét eseményeket!

Az elsőként megemlítendő egy gyári vetélkedőn való részvétel Baja város felszabadulásának témájában. Jelszó: "Nem a győzelem, a részvétel a fontos!!"

Vetélkedő 1984.
Vetélkedő 1984.

1984. szeptember 29-30-án a Március 21. brigáddal és a házastársakkal közösen kirándultak Zalaegerszeg és Őriszentpéter környékére:
Kirándulás 1984.

Kirándulás 1984.
Kirándulás 1984.
Kirándulás 1984.

1985. február 15-én a brigád elbúcsúztatta Gáti Lászlót, a kalkuláció csoportvezetőjét. Az eseményről kiváló fényképeket készített egy ismeretlen fotós.

Gáti László búcsúztatása 1.
Gáti László búcsúztatása 2.
Gáti László búcsúztatása 3.

A következő képek 1985. április 3-án, az Alkotmány szoc. brigáddal közösen szervezett bulin készültek.

1985. április 3.
1985. április 3.
1985. április 3.

1985. június 30-án a brigád autóbuszkirándulást szervezett Budapestre, az Amerikai Jégrevű műsorának megtekintésére.

1986. február 21-én nyugdíjba vonult a brigád egyik tagja, Horváth Mihályné, a főkönyvelő titkárnője. Két évtizedes munkája elismeréseként egy aranygyűrűt kapott munkatársaitól. Ugyanezen év július 1-jétől egy másik brigádtag, Sámán Andrásné viszont munkahelyet változtatott, így tőle is érzékeny búcsút vettek. Ám a legkülönlegesebb ilyen esemény december 23-án történt, amikor Kővári László, Laci bácsi, gyerekei unszolására 23 aktív év után búcsút vett a gyártól és a brigádtól, és 84. évéhez közeledve ténylegesen is nyugdíjba vonult. Kétségtelenül ő lehetett a Kismotor és Gépgyár történetében a legidősebb munkatárs.

1986. november 7-e alkalmából Bukor Lászlóné Vállalati Dícsérő Oklevél kitüntetését veszi át Szedő István igazgatótól:

Bukor Lászlóné kitüntetése

1987 márciusában Németh Istvánné egy Bécs-Velence jutalomutazás során a velencei galambokat eteti:

Bácskai Ágota Velencében

1987. május 1-jén, a vízitelepi majálison készültek az alábbi képek a gyár dolgozóinak megvendégelésében aktív szerepet vállalókról.

1987. május 1. Vizitelep

1987. május 1. Vizitelep1987. május 1. Vizitelep

1987. május 1. Vizitelep

1987 közepén a "G3" (felejtősebbek kedvéért: főkönyvelői állomány) Karapancsára tett kirándulást, ahol a csodaszép környezetet vadételekből összeállított ebéd tette felejthetetlenné.

Karapancsa Karapancsa
A fentebbi két képet VGy készítette 2009-ben
Karapancsai ebéd

A '80-as években "ha szeptember, akkor Nyugdíjas találkozó" volt a szlogen, amit a gyár ebédlőjében rendezett meg a szakszervezet egyes brigádok - többek között a Várnai Zseni - tevékeny közreműködésével, ahol általában neves művészek részvételével szórakoztató műsor is volt. [Ma is nagyon jól emlékszem arra, hogy a nevezetes napon két óra körül, a II. emeleti ablakból kitekintve láthattuk a hosszú sorban érkező, a gyárból korábban nyugdíjba vonult volt munkatársakat. VGy] Az alábbi képen éppen a fentebb említett Kővári Laci bácsi is látható az ünnepi asztalnál, Hunyadi István szakszervezeti titkár balján. 1987. szeptember 12-én még a szokásos gyári találkozót is megfejelték egy Baja-Mohács-Harkány-Pécs-Baja útvonalú nyugdíjas kirándulással, amelynek lebonyolításához három autóbuszra volt szükség.

Nyugdíjas találkozó 1987.

1987. november 7-én Gruber Györgyné Kiváló Dolgozó kitüntetést vesz át Szedő István igazgatótól:

Gruberné Kiváló Dolgozó

Az a véleményem, hogy 23 év elteltével a Várnai Zseni szocialista brigádnak nem kell szégyenkeznie az itt bemutatott három és fél év történései miatt...

2010. február 1.      Vaskúti György